Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı belirtileri ve önlemleri;

Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı belirtileri ve önlemleri;

Muhabbet kuşlarında en çok görülen sağlık sorunlarından biriside soğuk algınlığıdır. İnsanlarda da olduğu özellikle ısı değişimi ile meydana gelen hastalıktan korunmak için kuşları aşırı ısı değişimlerine maruz bırakmamak gerekiyor. Soğuk algınlıklarında, kuş tüylerini kabartır. Eskisi kadar hareketli oyuncu değildir. Çoğunlukla tüylerini kabartmış bir durumda, kafesin bir köşesine çekilip uyuklar. Daha aşırı durumlarda yeme karşı tümüyle ilgisizlik, soluk almada güçlük ve hatta kendini kaybetme durumları görülebilir.Genellikle enfeksiyon alt solunum yollarına inmemiştir..Erken tedaviye başlanıldığında kuşun eski sağlığına kavuşması mümkündür.

Soğuk algınlığının nedenleri;muhabbet kuşları yüksek ve düşük ısıya karşı dayanıklı varlıklardır. Isı değişimlerine de ani olmamak koşuluyla tahammül gösterebilirler.Ancak kafeslerin açık pencere ve kapılar arasında bırakılması, içinde bulunduğu sıcak odadan soğuk bir yere aktarılması, salmaların köşe rüzgarlarına hava akımlarına açık yerlere kurulması(cereyan oluşması), bütün bir geceyi ıslak tüylerle geçirmeleri gibi nedenlerle soğuk algınlığına tutulabilirler. İlk önlem olarak kuş sıcak bir yere, tercihen özel donanımlı hasta kafesine alınmalıdır. Soğuk algınlığına sebepleri öncelikli olarak ortadan kaldırılmalıdır.Soğuk algınlığı ile ilgili belirtilerin bir yada bir kaçı görüldüğünde veteriner kliniğine götürülmelidir.
İSMAİL SERDAR SAYAR VETERİNER HEKİM

Creative Commons License
Except where otherwise noted, the content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.