Muhabbet Kuşlarında Nezle belirtileri,önlemler

Muhabbet Kuşlarında Nezle belirtileri,önlemler

Muhabbet kuşunun aksırması, burnunda ve gözlerinde akıntının başlaması, nezlenin en bariz belirtisidir. Bu durum giderek kuşun burun deliklerinin tıkanmasına, solunum güçlüğü çekmesine neden olur. Eğer önlem kısa zamanda alınmazsa hastalık kafeste veya salmada bulunan kuşlarda kolayca yayılarak daha büyük boyutları ulaşır.
Üşütmeyle büyük bir bağlantısı olmakla birlikte mikrobik bir hastalıktır. Soğuk algınlığını nedenleyen etkenler nezle yol açabileceği gibi, nezle bir kuşun kafes içinde bulunmasıyla, onun göz, burun veya ağız akıntısından da diğer kuşlara geçmesi mümkündür.

İlk önlem olarak kuş diğerlerinden ayrılarak daha sıcak bir yere, tercihen bir hasta kafesine alınmalıdır. Hastalık geçinceye kadar soğuk algınlığında vitamince zengin besinlerle kuş güçlendirilmelidir. Hastalık tümüyle geçtikten sonra, hasta kuşun bulunduğu kafes ve tüm kafes gereçleri sodalı sıcak sularla yıkanarak kurutulmalıdır.
Sonuç olarak,ishal,mantar,soğuk algınlığı ,nezle gibi hastalıklar muhabbet kuşlarında sık görülür.Hastalıkla ilgili belirtilerden biri veya birkaçı görüldüğünde zaman geçirmeden veteriner kliğine götürünüz..

Creative Commons License
Except where otherwise noted, the content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.