KÖPEKTE TÜY DÖKÜLMESİ;kist,mantar,deri paraziti,bit,pire,kene,uyuz deri hastalıkları nedir.

KÖPEKTE TÜY DÖKÜLMESİ;kist,mantar,deri paraziti,bit,pire,kene,uyuz deri hastalıkları nedir.

Köpek tüy dökülmesi insanda KİST yapar mı?

Veteriner hekim sıklıkla bu soruyla karşılaşıyor. Köpek tüyünün kist yapma safsatası söylenir durur..Adana gibi güney, güneydoğu bölgesinde yenen ÇİĞKÖFTEDEN insana kist bulaşma olasılığı daha yüksektir. Yine iyi yıkanmamış maydanoz, tere gibi sebzelerden kist bulaşması daima söz konusudur. Kedi tüyünün dökülmesi evcil hayvan sahiplerinin arzu etmedikleri bir durumdur. Kist bulaşma riski düzenli kist iğnesi yapılan ( 3 ayda bir kez ) hayvanlarda problem değildir. Kist iğnesi köpeğinizi,sizi,eşinizi,çocuklarınızı hidatik kist hastalığından korur.

Köpek tüyünün dökülmesi normal midir ?

Tüy yada kılların dökülmesi fizyolojik bir hadisedir. Nasıl ki insanların saçları banyodan sonra,taranma sırasında dökülürse,evcil hayvanlarınki de dökülür.Önemli olan dökülmenin miktarı ve sıklığıdır.Aşırı kıl-tüy dökülmesi hayvan sahibini rahatsız eder.Evin içerisi,koltukların üzeri,halılar,hayvan sahibinin giysileri tüy içerisinde kalır.Bu istenmez.
Tüy dökülmesinin normal ölçülerde olması önemlidir.

Aşırı tüy dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Köpek  deri hastalıkları bakım, beslenme,stres gibi hazırlayıcı sebeplerin yanı sıra,sistemik bir hastalıktan sonra görülebilir. Deri hastalıklarının asıl nedenleri arasında viral,bakteriyel,mantar gibi mikotik enfeksiyonlar,uyuz ,pire,kılkurdu,solucan gibi paraziterler,tasma sürtmesi gibi travmatik nedenlerledir.Sıklıkla görülmese de kimyasal maddeler ve tahriş edici ilaçları sayabiliriz.

Tüy dökülmesinin hazırlayıcı sebepleri ?

Bakım şartlarının uygun olmaması: Örneğin,derinin yetersiz bakımı,özellikle yıkanmaması ve yeterli temizlenmemesi veya yıkanan hayvanın kurulanmaması ıslak bırakılması,taranmaması gibi.Hayvanın sık yıkanması da deriye zarar verir.Deri üzerinde bulunan yağı ve koruyucu tabakanın yok eder.Bu da çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilir.İnsanların kullandığı şampuanlar deri ph’ını bozar.kedi şampuanı kullanılmalıdır. Beslenmenin yeterli ve dengeli olmaması:Düzenli mama verilmeli,mama
miktarı yeterli olmalı,aşırı beslemeden kaçınılmalı.Günlük yediğinde protein,yağ,vitamin ve mineraller dengeli ve yeterli olmalıdır.Kuru mama yedirmek en mantıklısıdır.Kuru mamalar ekonomiktir ve bilimsel olarak hazırlanmıştır.Ani mama markası değiştirilmemelidir.Tek yönlü olarak hayvan severek tüketiyor diye tavuk eti-ciğeri verilmemeli.Tavuk etinin sürekli verildiği kedi-köpeklerde tüy dökülmesinin yanı sıra kaşıntı , kızarıklık gibi alerjik belirtilerde görülür. Kedi stres altında olması:Mevsim değişiklikleri stres nedenidir. Adana gibi nem oranı çok yüksek yerlerde,hayvanların deri problemleri daha çok görülür.Sistemik hastalıklar hayvanda stres yaratır ve tüy dökme artabilir. Hayvanın gebe olması,laktasyon(emzirme)dönemi tüy dökülmesini artırır.

Paraziter deri hastalıkları nelerdir?

Kedi  dolaştıkları yerlerden veya hayvan sahiplerinin kendi ayaklarıyla getirdikleri bit,pire,kene gibi dış parazitlere maruz kalmaktadır. Dış parazitlerin yanında kıl kurdu,solucan gibi iç parazitlerde petlerinize bulaşmaktadır.Bit,pire kedi köpekte şiddetli kaşıntıya sebebiyet vermektedir. Alerjik bir şekildeki sürekli irritasyondan kıllarda dökülme görülür.İç parazitlerin çoğalmasıyla beslenemeyen hayvanda tüylerinde karışıklık ve döküntü oluşur.Mineral ,vitamin eksikliğinde öncelikle deride sorun yaşanır.

Uyuz etkenler(akarlar) şiddetli kaşıntı ve kıl dökmeleriyle karakterize, bulaşıcı deri hastalığı meydana getirmektedir.Hastalığı oluşması bakım ve besleme koşullarına bağlıdır.Kedi ve köpeklerin baş ve kulaklarında görüleceği gibi ,hayvanın bütün vücudunda yaygın şekilde görülür. Sarkoptes canis,Otodectes cynotis ve Notoedres cati uyuz etkenleri deri hastalığını oluştururlar.

Derinin mantar hastalıkları :

Trikofiti,derinin yüzeysel mikotik enfeksiyonudur. Enfeksiyon direk temasla veya bulaşık kafes,fırça,tarak ile mekanik olarak oluşur. Özellikle uzun tüylü enfekte kediler bulaşma için risk oluşturur. Lezyonlar baş,kulak,yanak ,kuyruk ve bacaklara lokalize olur.
Tipik olaylarda sınırları belirgin oval,yuvarlak kılsız,kızarık,kaşıntılı, kılsız yerler görülür.Mantar oluşumunu önleyici veteriner hekimlerde mantar aşısı mevcuttur.

Tüy dökülmesini azaltacak veya önleyecek tedbirler :

Köpek ;
1)Dengeli ve düzenli beslenmesi.
2)İç ve dış parazitlerden hayvanın temizlenmesi.
3)Aşı programının düzenli uygulanması
4)Yıkama ,kurulama ve taranması
5)Tıraş yapılması.
6)Stresli dönemlerinde veteriner hekimin kontrolünde ilaç kullanılması.
7)Barındığı yerin hijyeninin sağlanması.

İSMAİL SERDAR SAYAR
Veteriner Hekim
Denizpet veteriner kliniği

Creative Commons License
Except where otherwise noted, the content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.