Kedi ve köpekte KANLI İDRAR GÖRÜLMESİ

                                                     Kedi ve köpekte KANLI İDRAR GÖRÜLMESİ

Kedi ve köpeğin idrarının kanlı görülmesi bir hastalığın belirtisi olabilir. Hayvan sahiplerinin kedi ve köpeklerinin normal idrar rengini bilmeleri gerekmektedir. İdrar rengindeki değişikliğin farkında olmalılar. İdrarın rengini kontrol etme köpeklerde kolay olmasına karşın kedilerde (kuma çiş yaptıkları için) daha zordur. Kedi ve köpeğimizde genel sağlık problemi (iştahsızlık,durgunluk vb..) göstermese de çeşitli hastalıkların belirtisi olan KANLI İDRAR görülebilir.

KANLI İDRARIN NEDENLERİ:

1-Enfeksiyon(bakterilerin mantarların ya da parazitlerin neden olduğu) iltihaplanma.Mesanedeki (idrar torbası) taş veya kristallerden dolayı olabilir.
2-Tümör.İdrar yollarında mesanede kanser,T.V.T’de görülür.
3-Prostat hastalığı ( özellikle cinsiyetsizleştirilmemiş erkeklerde)Erkek kedi veya köpeğin kısırlaştırması prostat hastalıklarını da önleyecektir.Erkeklerin kısırlaştırılmasının üremelerini kontrolün dışında sağlıkla ilgili faydası da vardır.
4-Dişide rahim enfeksiyonu (pyometra).Yine dişi hayvanların kısırlaştırımasının önemini vurgulamak gerekli.Kısırlaşmış dişinin üremesi kontrol edileceği gibi pyometra,rahim kanserine de önlem alınmış olunuyor.
5-Böbrek enfeksiyonu.Böbrekte bulunan kum,kristaller sebebiyle yada ikincil sebeblerle enfeksiyon oluşabilir.
6-Travma.Çarpma ,vurma,düşme,sadizm amaçlı tekmeleme,sopayla vurma.
7-Kızgınlık zamanı, dönemi. (dişide östrus)
8-Kanama bozukluğu.

BELİRTİSİ:
İdrarda kırmızı renk

NELER YAPILABİLİR.
Hayvanınızın idrar yaptığından emin olmak için dikkatlice izleyin.
Kusma, bir şey yememe ya da uyuşukluk gibi diğer belirtileri kontrol edin.
Kısırlaştırılmamış dişilerde akıntı olup olmadığını görmek için vulvaya bakın. Az miktar kan rengindeki idrar kızgınlık dönemimdeki bir köpek için normaldir fakat akıntı irim gibi görünüyor ve kokuyorsa, hayvanda pyometra (uterusta irin birikimi) olarak bilinen bir rahim enfeksiyonu olabilir.

İDRAR NUMUNUSİ ALINMASI;

Hayvanı bir veteriner hekime götürün mümkünse hayvandan alınmış temiz bir idrar numunesi örneği getirin. Köpeklerden idrarın aktığı yere margarin kokusu veya alüminyum folyo pasta tabağı gibi derin olmayan bir kapı yerleştirerek numune alın. Kedilerde ise, çöp kutusuna çöp yerine geçirgen olmayan(akvaryum çakıl taşı gibi) bir madde yerleştirin. Kedi idrarı yaptıktan sonra idrarı kutudan temiz bir kaba boşaltın numuneyi veteriner hekime gittiğiniz gün almak en iyisidir, ancak nu mümkün değilse numuneyi bir gece buzdolabında saklayabilirsiniz. Köpeğin idrar numunesini evde alamıyorsanız veteriner hekimi ziyaretinizden en az bir saat önce köpeğin dışarıda idrar yapmasını engelleyin ki böylelikle veteriner hekim bir idrar örneği alabilsin.

KANLI İDRARIN ÖNLENMESİ.

1-Erkek hayvanları cinsiyetsileştirmek, prostat hastalığı riskinin azaltılmasına yardım edecektir.
2 –Dişi hayvanlarınızı kısırlaştırmak rahim enfeksiyonlarını önleyecektir.
3-İdrar yolu enfeksiyonları durumunda, doktor tarafından yazıldığı şekilde hayvana antibiyotik vererek ilerde olabilecek enfeksiyonların engellenmesine yardımcı olursunuz. Bunun yanı sıra, veteriner hekiminiz tarafından yazılan diğer ilaçlara veya herhangi bir özel diyete de bağlı kalın.
Sonuç olarak;hayvanlarımızın bizlere rahatsızlıklarını anlatma olanakları yoktur.Hayvan sahiplerinin uyanık olup,köpek-kedimizdeki normal olmayan bir durumu hemen anlamalıyız.Erken farkedilen rahatsızlıklar kronikleşmeden hemen tedavi edilir.Bu da kedi-köpeğinizin yaşam süresini ve yaşam kalitesini artırır.Sağlıkla kalın.

İ.SERDAR SAYAR
VETERİNER HEKİM
ADANA

Creative Commons License
Except where otherwise noted, the content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.