KEDİ ve KÖPEKTE BURUN HASTALIKLARI: BURUN KANAMASI


KEDİ ve KÖPEKTE BURUN HASTALIKLARI: BURUN KANAMASI

Burun kanamaları hafif damla tarzında veya şiddetli ve sürekli olabilir.Hafif burun kanamaları kendiliğinden geçebilir,müdahale gerektirmez.Sürekli olarak tekrar eden burun kanamalarında veteriner hekim görmelidir. Kedi ve köpeklerde burun kanaması sıklıkla görülmez.Burun kanamaları önemsenmelidir.Burundan gelen kan basit bir burun kanaması olabileceği gibi önemli bir hastalığın belirtisi olabilir.Kanama görüldüğünde vakit kaybetmeden veteriner kliniğine hayvan götürülmeli.Veterinere götürülmeden önce,acil olarak hayvanın burnuna tampon yapılıp,burunun üzerine ve enseye soğuk kompres yapılabilir.

Burun kanaması, çeşitli travmalardan (çarpma, vurma gibi),burundaki yabancı bir cisimden kaynaklanabilir, üst solunum yolu enfeksiyonlarından(sinüzit,gırtlak kesesi lezyono vb.) , tansiyondan ileri gelebilir,kan hastalığı sebebiyle(pıhtılaşma bozukluğu),solunum yollarındaki tümörlerden ,alerji durumlarında,paraziter nedenler(linguatula rinaria) ve kanama burun içi dokusundaki damarların yırtılması veya burundaki küçük kılcal damarların çatlaması sonucu olmaktadır. Bunların dışında genetik olarak bazı hayvan türlerinde burun mukozasının damarlarının ince,çatlamaya meyilli olması da nedenler içinde sayılabilir.Genellikle Golden Retriever,Sibirya kurdu gibi ırklarda,mevsim değişimlerinde,aşırı sıcak mevsimlerde kanamalara rastlanılabilir.

Burun Kanamalarının Nedenleri:
1-Travma(çarpma,vurma)Trafik kazaları,damdan,balkondan düşme,sadizm amaçlı vurma gibi nedenlerden burun kemiklerinde kırılma,deformasyon,kanama ve solunum güçlüğü olabilir.
2-Burundaki yabancı cisim.Bitkilerden kaynaklı olabilir.Odun parçası,kıymığı,pisipisi otu gibi.Aksırma,tıksırmayla birlikte,hayvan başını sallar ve ayaklarıyla burnunu tırmalar.
3-Burunda veya üst solunum yollarındaki enfeksiyonlar. Viral,bakteriyel ya da fungoral (mantar) etkenleriyle kanama olabilir.Burun kanaması dokuların yıkımıyla oluşur,rengi taze kan görünümüne değildir,daha çok müköz karekterde, iltahapla karışık olabilir.
4-Kan hastalığı sebebiyle
5-Tansiyon
6-Solunum yolu tümörleri
7-Alerjik sebepler
8-Paraziter nedenler.Burun boşluğunda bulunan linguatula rinaria köpeklerde bazen,kedilerde hiç görülmez.Tanısı zordur.

Kanamanın burunun her iki deliğinden akması akciğerdeki kanamayı akla getirir.Akciğerden kaynaklanan kanamada kan köpüklü,mideden kaynaklanan koyu renklidir.Tek taraflı burun kanamaları kısmen gırtlak keselerindeki lezyon veya sünizit gibi lokal enfeksiyonları düşündürür.

TEDAVİ ve Acil müdahale;
Acilen yapmanız gereken;
1-Hayvanin hareketsizliği sağlanır.
2-Tampon uygulanır.
3-Burnun üzerine ve enseye soğuk kompres yapılır.
Acilen veteriner kliniğine hayvan götürülür. Tampon ve kanamayı azaltıcı ilaçlar uygulanır. Kanamanın nedeni tespit edilir, nedene yönelik tedavi hekim tarafından uygulanır.


SIKÇA SORULAN SORULAR;

1)Burun kanamasında hayvan sahibi neler yapmalı ?
YANIT;Hayvanın hareketsizliğini sağlamaya çalışmalı,burnun üzerine ve enseye soğuk kompres yapmalı,aşırı kanama yoksa,hayvanın başını yukarı tutmalı,burun deliklerine tampon yapmalı.Köpeklerin kan kaybına dayanıklılığı,kedilere göre daha fazladır.Veteriner kliniğine acilen götürülmeli.Kesinlikle herhangi bir ilaç
verilmemeli.

2)Burun kanamasının mevsimle ilgisi var mıdır?
Kliniğime gelen hastaların genellikle (travma,enfeksiyona bağlı değilse)mevsim değişimlerinde ve yazın sıcak dönemlerde daha artmaktadır.Mevsimin etkilediği düşünülebilir.Ayrıca ,bazı köpek ırklarında (golden retriever,sibirya kurdu)burun kanamasını daha fazla olduğunu gözlemledim.

İ.SERDAR SAYAR
VETERİNER HEKİM-ADANA

Creative Commons License
Except where otherwise noted, the content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.