KEDİ KÖPEKTE DELME YARALARI VEYA ISIRIK YARALARI;ACİL MÜDAHALE,İLK YARDIM..

DELME YARALARI VEYA ISIRIK YARALARI

Delme ve ısırık yaraları dışarıdan ufak görülebilir ama aldatıcı biçimde ciddi ve derin olabilir.Kısa bir sürede iltihaplanma oluşup,yaygınlaşabilir.Hayvanın genel durumunu bozabilir.

Nedenleri:

Sivri uçlu nesneden yaralanma.
Başka hayvanın ısırık yarası
Hayvana kötü muamele etme.

Belirtileri:

Derideki yara.Deride iki delik izi varsa,yaranın yılan tarafından oluşturulduğunun iyi bir belirtisidir.
Kanama olabilir.
Özellikle saldıran hayvan daha iriyse ve küçük hayvanı yakalayıp sallarsa çürümede olabilir. Bu olmuşsa ayrıca kaslar ve organda iç yaralanmalar olabilir.
Yara hemen belli olmadıysa yaralı hayvan ısırıldıktan 1–2 gün sonra enfeksiyon geçirebilir.

Isırık yarası enfeksiyon belirtileri:

Apse. Bu, patlamış olabilecek yara bölgesinin etrafındaki hafif şişmesidir. Eğer öyleyse irin görünecektir ve bu kötü bir kokuda yayabilir. Patlamamışsa şişliği başı kırmızı veya mavi olabilir, acıyabilir ve deri gergin görülebilir.
İştah kaybı.
Genelde 40 derecenin üzerinde ateş.
Halsizlik.
Etkilenmiş bölgeye dokununca acıma hissi.

ÖNEMLİ NOT;Hadım edilmiş kedi ve köpekler dalaşma, kavga ve ısırmaya daha az eğilimlidir.Kısırlaştırmanın avantajlarından birisi.

İlkyardım olarak yapılması gerekenler;

1-yara çok kanıyorsa kanamayı kontrol edin.
2-Şoku kontrol edin.
3-Temel yara bakımı uygulayın.
4-Neden bir ısırık yarasıysa bu oldukça ciddi olabilir. Isırık yaraları sık sık ağızda doğal olarak bulunan organizmalar yüzünden bulaşıcıdır ki bu da köpek dişinin deriye saplanmasıyla kontamine olur.

Isırık görürseniz ısıran hayvanın kuduz aşısının olup olmadığını mutlaka öğrenin.Isırılan hayvanın kuduz aşısı durumunu yenide kontrol edin.

Hayvanınız vahşi bir hayvan tarafından ısırılmış ve vahşi hayvan ölmüşse onu da beraberiniz de veteriner hekime götürün ve böylece kuduz incelemesi için laboratuvara götürülebilir. Hayvanı bir çantaya yerleştirirken eldiven giyin ve sonra çantayı sıkıştırın. Vahşi hayvan yaşıyorsa onu yakalamaya çalışmayın.

Hayvanınız hasta ve patlamamış bir apsesi varsa hayvanı apse bakımı için oldukça çabuk veterinere götürün.

5-Yılan ısırığından şüpheleniyorsanız,derhal veterineriniz hekiminize götürün.
İSMAİL SERDAR SAYAR VETERİNER HEKİM

Creative Commons License
Except where otherwise noted, the content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.